Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) надасть кредит у розмірі 200 млн євро, щоб допомогти НАК "Нафтогаз України" створити стратегічні запаси газу у другому зимовому опалювальному сезоні після російського вторгнення у лютому 2022 року.
Кошти для "Нафтогазу" будуть за кредитом у розмірі 300 млн євро, наданим минулого року, що є частиною пакету донорської підтримки у розмірі 500 млн євро, включаючи грант з Норвегії.
Підписання відбулося у Києві, де ЄБРР представляв керуючий директор зі Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне, а "Нафтогаз" – голова НАК Олексій Чернишов.
"Ми пишаємося нашою співпрацею з "Нафтогазом", який також удосконалює своє управління і після труднощів у минулому успішно завершив реструктуризацію своїх облігацій. Ми готові підтримувати його й надалі", – сказав Маттео Патроне.
Підписання реалізує угоди, укладеної у червні на конференції з відновлення України в Лондоні між президентом ЄБРР Оділь Рено-Бассо та прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем. Це частина зусиль ЄБРР щодо підвищення енергетичної безпеки країни – одного з п'яти інвестиційних пріоритетів підтримки ЄБРР реальної економіки України.
Усі інвестиції ЄБРР в Україні передбачають поділ ризиків з донорами та партнерами, в даному випадку з Норвегією та Нідерландами.
Важка зима
"Народ України переживає ще одну холодну зиму під загрозою атак Росії. Норвегія продовжить надавати підтримку Україні для підтримки критично важливої енергетичної безпеки та задоволення потреб в опаленні будинків, підприємств та державних установ", – заявив міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде.
За його словами, Норвегія підтримує зусилля ЄБРР, виділивши 54 млн євро.
"ЄБРР є ключовим партнером норвезької п'ятирічної комплексної програми підтримки України. Досі Норвегія фінансувала зусилля ЄБРР лише у сфері енергетики, виділивши 300 млн євро у 2022-2023 роках", – додав він.
У листопаді директори ЄБРР звернулися до Ради керуючих із проханням схвалити збільшення капіталу на 4 млрд євро, щоб дозволити ЄБРР забезпечити значні та стійкі інвестиції в Україну, підвищуючи рівень фінансування ще більше, коли настане час повної реконструкції.